Get Adobe Flash player

Zaburzenia nerwicowe, lęki


Biofeedback to klinicznie udowodniona metoda skutecznie wspierająca leczenie zaburzeń nerwicowych.

Zaburzenia nerwicowe charakteryzują się utrzymującym się silnym lękiem, kołataniem serca, uczuciem dławienia w gardle, drętwieniem kończyn, „jelitem wrażliwym”, zawrotami głowy. Oczywiście nie wszystkie z w.w. objawów muszą pojawiać się jednocześnie.Z pewnością jednak można stwierdzić, iż zachowania lękowe i ciągłe uczucie strachu utrudniają codzienne funkcjonowanie.  W miarę czasu trwania do choroby  mogą dołączyć objawy depresyjne.

Wspierającym elementem treningów jest nauka relaksacji technikami Jacobsona lub Schultza. Ważną zaletą treningów jest ich nie inwazyjność i brak skutków ubocznych oraz przeciwwskazań (w odróżnieniu do farmakoterapii). Efekty treningów są trwałe. Biofeedback poprzez wyregulowanie aktywności fal mózgowych prowadzi do „normalizacji” zachowania i przyczynia się do osiągania wyższej koncentracji, lepszych efektów w pracy, przy mniejszym wydatkowaniu energii. Efektem treningów jest zmniejszenie poziomu stresu, lęku, poprawa relacji społecznych oraz wzrost poziomu samooceny. Wzajemne oddziaływanie na siebie ciała i psychiki pozwalają modyfikować zachowania oraz uczyć kontroli nad reakcjami..

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule NERWICA i BIOFEEDBACK

TRENING GSR BIOFEEDBACK

Ten rodzaj  Biofeedbacku mierzy elektryczne przewodzenie skóry, które zmienia się w zależności od ogólnego pobudzenia współczulnego układu nerwowego. Elektrody montuje się na opuszkach palców. Biofeedback GSR najlepiej wykrywa zależności między stanem somatycznym i psychicznym człowieka, dlatego wykorzystywany jest w wykrywaczach kłamstw. Wykres GSR ma największy zasięg i jest najbardziej czułym pomiarem ze wszystkich rodzajów biofeedbacku. W medycynie służy do monitorowania przebiegu hipno- i psychoterapii, leczenia nadciśnienia, dychawicy oskrzelowej, nadmiernego pocenia się. Biofeedback GSR pomaga rozwinąć świadomość wyuczonych odpowiedzi na stres, a także nauczyć podstawowych umiejętności samoregulacyjnych.  Urządzenie daje natychmiastową informację zwrotną dotyczącą najmniejszej nawet zmiany ( w stronę relaksu lub wyciszenia albo odwrotnie: pobudzenia i zdenerwowania). Zastosowanie urządzenia pomaga dostosować do indywidualnych potrzeb odpowiednie techniki relaksacyjne, gdyż w prosty sposób pokazuje ich skuteczność.